Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jolanta Zielińska-Kaźmierczak "Człowiekiem Roku Łazarza 2023" {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jolanta Zielińska-Kaźmierczak "Człowiekiem Roku Łazarza 2023" {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
10-06-2023 06:14   Janusz Ludwiczak
Inicjatorka "Niewidzialnej Ulicy" przy Matejki, przybliżającej realia osób niewidomych i niewidowiczących, organizatorka półkolonii dla dzieci z Łazarza i Ukrainy oraz warsztatów kulinarnych i założycielka Stowarzyszenia "Łazarz zakorzenieni w tradycji" – Jolanta Zielińska-Kaźmierczak została "Człowiekiem Roku Łazarza 2023".

30 maja w domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" przy Dmowskiego odbyło się uroczyste zakończenie 33. Dni Łazarza, podczas którego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Jackowi Hałasikowi - znawcy gwary poznańskiej, legendarnemu dziennikarzowi radiowemu i popularyzatorowi historii Poznania. Więcej o tym w artykule: Odsłonięto tablicę pamiątkową Jacka Hałasika. Niebawem powstanie skwer jego imienia {►FILM}

W dalszej części uroczystości przyznano Nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej, która przyznawana jest od 2003 roku. Miano to otrzymali już m.in. Juliusz Kubel, Lech Konopiński, Kapela Zza Winkla czy pośmiertnie Jacek Hałasik. W tym roku Nagrodę im. Stanisława Strugarka otrzymał Dom Kultury "Jubilat" na Ratajach za "Organizację Amatorskiego Konkursu Gwary Poznańskiej" in. Jacka Hałasika.

Tradycyjnie podczas finału dzielnicowego święta przyznano również nagrody "Przyjaciel Łazarza", dla osób, które działają na rzecz Łazarza i jego mieszkańców. Wyróżnienie to otrzymali:
• Agata Stabrowska - dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury nr 3;
• Katarzyna Hełpa-Liszkowska - Fundacja Kreatywator, Łazarskie Lato;
• Helena Czajka - wieloletnia radna Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald;
• Agnieszka Siewart - Kwiaciarnia Lambada;
• Elwira Gorwa-Wałkiewicz - opiekun społeczności lokalnych MOPR Grunwald.

Najważniejszym punktem uroczystości było przyznanie już po raz 31. tytułu "Człowiek Roku Łazarza". Kandydatów do tej nagrody zgłaszać mógł każdy mieszkaniec. Wyboru dokonała kapituła, w skład której zasiadają przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, dwóch przedstawicieli Rady Osiedla Święty Łazarz - samorządu pomocniczego Miasta Poznania oraz Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, a także wszyscy dotychczasowi laureaci tej nagrody.

"Człowiekiem Roku Łazarza może zostać wybrana każda osoba, która szczególnie przysłużyła się do rozwoju dzielnicy, działa społecznie lub zawodowo na rzecz mieszkańców Łazarza a w wyniku jej działalności można stwierdzić zmiany w życiu społecznych, kulturalnym i gospodarczym dotyczące mieszkańców Łazarza" – czytamy w regulaminie.

Tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2023" otrzymała Jolanta Zielińska-Kaźmierczak – inicjatorka "Niewidzialnej Ulicy" przy Matejki, przybliżającej realia osób niewidomych i niewidowiczących, organizatorka półkolonii dla dzieci z Łazarza i Ukrainy oraz warsztatów kulinarnych i założycielka Stowarzyszenia "Łazarz zakorzenieni w tradycji".

"Niewidzialna ulica" uruchomiona została w 2019 r. z inicjatywy Jolanty Zielińskiej Kaźmierczak. Takie miejsca są potrzebne, ponieważ przybliżają realia, w których każdego dnia funkcjonują osoby z niepełnosprawnością wzroku.
Wchodząc na wystawę, przewodnicy w kompletnej ciemności prowadzą uczestników na ulicę, na której muszą zmierzyć się z wieloma, często niedostrzegalnymi na co dzień przeszkodami, pozostawiona na chodniku hulajnoga, remonty ulic bez właściwego oznaczenia i wiele innych .Właśnie dzięki determinacji Jolanty Zielińskiej Kaźmierczak urzędnicy ,władze miasta Poznania zrozumiały ten problem i zaczęto go kompleksowo rozwiązywać.
Ale działania pani Jolanty to nie tylko niewidzialna wystawa to także warsztaty plastyczne, kulinarne dla dzieci i dorosłych. Organizuje nieodpłatny wypoczynek letni i zimowy dla dzieci z Łazarza , ich ukraińskich kolegów, a także z ich niepełnosprawnymi rówieśnikami.
W ubiegłym roku wspólnie z wykładowcami Uniwersytetu przygotowała spektakl teatralny w którym występowały dzieci z łazarskich szkół i osoby z niepełnosprawnością wzroku. Spektakl był wystawiany także w Klubie Krąg. W Klubie Krąg prowadziła także warsztaty kulinarne.
W tym roku wspólnie z Teatrem Wielkim – teatr tańca i Związkiem Niewidomych przygotowywała spektakl „Łabędzie” tworzony we współpracy z tancerzami niewidomymi, słabo widzącymi. Został on nagrodzony nagrodę publiczności FEDORA Prizes Biennale.
Jest osobą kreatywną nie rezygnującą z trudnych wyzwań, w swojej działalności skupia się na pracy z drugim człowiekiem , w jej życiu nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania
– czytamy w uzasadnieniu zgłaszanym do kandydatury tytułu "Człowiek Roku Łazarza".

Obszerny wywiad z "Człowiekiem Roku Łazarza 2023", Jolantą Zielińska-Kaźmierczak przedstawiamy poniżej. A w tym roku zgłoszona została trójka kandydatów – byli to jeszcze: Helena Czajka – wieloletnia radna "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald i Maciej Gabriel-Perzewski – założyciel Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz.

Dodajmy, że galę zakończenia 33. Dni Łazarza, które w tym roku trwały od 25 do 30 maja uświetnił recital Magdaleny Pawelec (śpiew) i Michała Rukszy (fortepian).

Obszerne relacje z 33. Dni Łazarza można znaleźć w naszym serwisie specjalnym na stronie www.33dni.lazarz.pl.

Uroczystość zakończenia 33. Dni Łazarza transmitowaliśmy dla Państwa specjalnie na żywo. Poniżej relacja filmowa:

Wywiad z Jolantą Zielińską-Kaźmierczak, "Człowiek Roku Łazarza 2023":


Komentarze (2)

14-06-2023 11:07:38
Joa
Gratulacje dla pani Elwiry.
10-06-2023 14:21:21
max
Gratulacje

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-18:00

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: