Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Klub stał się moją wielką przygodą życiową" – Janusz Heller od 35 lat kieruje "Kręgiem" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Klub stał się moją wielką przygodą życiową" – Janusz Heller od 35 lat kieruje "Kręgiem"
26-12-2020 09:30   Janusz Ludwiczak
40 lat temu powstał Klub Osiedlowy "Krąg". W domu kultury przy Dmowskiego działa blisko 40 sekcji i kół tematycznych zarówno dla seniorów jak i najmłodszych, od koła robótek ręcznych po zajęcia taneczne, kursy językowe czy warsztaty z robotyki. Od 35 lat placówką tą kieruje Janusz Heller.
– Moja działalność na Łazarzu jest o wiele dłuższa. W 1977 roku skończyłem historię na UAM i rozpocząłem pracę w VIII LO przy Głogowskiej, związałem się ze szczepem harcerskim "Poznańska Czarna Trzynastka". Stan wojenny zmienił rzeczywistość… – mówi Janusz Heller.

Klub Osiedlowy "Krąg" działa od jesieni 1980 roku. Jest jedną z czterech placówek kulturalnych Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" (tuż obok klubów: "Rondo", "Raszyn" i "Kopernik"). Działają w nim różnego rodzaju sekcje m.in. Klub Seniora "Bamberka", zespół "Wiosenne Krokusiki", Formacja Taneczna "Tropical", Szczep harcerski "Łazarz" czy kluby turystyczne "Piechur" i "Grań". Oprócz tego w "Kręgu" odbywają się liczne zajęcia taneczne, plastyczne, muzyczne, karate, jogi i aerobiku. Cyklicznie spotykają się także członkowie Koła Emerytów przy MPK Poznań Sp. z o.o., Dziennikarskiego Klubu Seniora, Klubu Miłośników Astronomii Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej, Klubu Radiestetów czy kółka robótek ręcznych. Organizowane są w nim również kursy języka angielskiego czy zajęcia dla dzieci. "Krąg" jest również organizatorem organizowanych od ponad 30 lat Dni Łazarza – największego i najstarszego dzielnicowego święta.

Od 35 lat placówką kieruje Janusz Heller.

– Rozpoczynając prace nie zdawałem sobie sprawy, że będzie ona do emerytury, na kilka lat. Uważałem, że w takim miejscu nie powinno się długo pracować, bo może nastąpić element wypalenia. Byłem przekonany, że służby bezpieczeństwa nie pozwolą mi długo pracować w tym miejscu – mówi Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

Janusz Heller z Łazarzem związany jest jednak o wiele dłużej.

– W 1977 roku ukończyłem historię na UAM i w tym samym roku rozpocząłem pracę w VIII LO przy ul. Głogowskiej 92, związałem się ze Szczepem harcerskim "Poznańska Czarna 13". Międzyczasie stan wojenny zmienił naszą rzeczywistość, zdecydowanie w większy sposób niż trwająca obecnie pandemia. Znalazłem się w obiekcie zainteresowania Służby Bezpieczeństwa. W 1983 roku moja praca nauczyciela dobiegła końca. Obawialiśmy się o przyszłość naszego szczepu – wspomina Janusz Heller.

Koralowego jubilata zapytaliśmy, który 1 października obchodził 35-lecie pracy w "Kręgu" zapytaliśmy jak zaczął swoją przygodę z tym miejscem, jak zmienił się "Krąg w ciągu tych 35 lat i jak wspomina minione trzy i pół dekady, a także dlaczego klub osiedlowy nosi właśnie nazwę "Krąg".


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-18:00

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: